Aklınızdaki sorular

SSS

1- Ben motosiklet kullanabilir miyim?

Motosiklet insanların kullanması için üretilen bir araçtır. Akıl ve beden sağlığı yerinde, yasal Ehliyet alma kriterlerine uygun herkes, yaş-cinsiyet-boy bos ayırt etmeksizin motosiklet sürebilir. Öncesinde bisiklet veya otomobil kullanıyor olmanın avantajları olsa da şart değildir. Aslen bisiklet kullanmanın temel denge duyusu, otomobil kullanmanın genel trafik bilgisi desteğinin dışında çok etkisi yoktur, zira motosiklet sürmek kökten farklı bir edinimdir. Ayrıca otomobil ve bisiklet kullanmanın motosiklet kullanmaya yeteceği konusundaki yaygın yanlış kanı sebebiyle ciddi kazalar yaşanmaktadır.

2- Motosiklet sürmek uzun deneyim, yüksek refleks, üstün başarı gerektiren bir beceri midir?

Hayır. Uzaya füze atmıyoruz. Ne yazık ki hasbelkader motosiklet ile tanışmış, eğitim almamış sürücüler tarafından bu aracın yüksek refleks, yetenek, uzun süren deneyim, fiziksel boğuşmalar gerektiren bir uğraşı olduğuyla ilgili lansmanlar yapılır. Bunlar bu kişilerin gerçeklikleridir. ‘İnsanlar kullansın’ diye üretilmiş bu ‘araç’ iyi bir eğitim süreciyle kısa sürede akil ve güven içinde sürülebilir.
Motosiklet sürmek, bir müfredat ışığında adım adım ‘öğrenilen bir süreçtir’. CBT Motosiklet Başlangıç Temel Programı için tıklayın.

 

3- Motosiklet eğitim danışmanlığı nedir?

Öncelikle kendimize neden motosiklet sorusunu sorarak başlayalım.
Trafikte daha çabuk yol alıp zaman kazanmak, gezmek, görmek, doğanın ve virajların keyfini çıkarmak, adrenalin tutkusunu tatmin etmek…
Bunlardan hangisi veya hangileri sizi tarif ederse etsin, yapmanız gereken ilk şey motosiklet ehliyeti edinmek, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun motosiklet ve ekipmanları satın almak olacaktır. Görücü usulü beraberliğe, yaşanacak sürprizlere ve bunların ağır faturalarına hoş geldiniz . Bir sonraki adımda abilerin ablaların tecrübelerini hayatınız pahasına da olsa doğrulayarak Tekerleği yeniden keşfedebilirsiniz, ya da 70 seneyi aşkın bir süredir tüm dünyada kullanılan Motosiklet Yol Sanatı (Roadcraft ) kitabında işlenen sistemi aktarıp uygulatan bir eğitmen danışmanlığında, sürprizlerden uzak, hiçbir şeyi şansa bırakmadan ilerleyebilirsiniz.

4- ‘İleri Sürüş Temelli Başlangıç Programı’ nedir?

Motosiklet sürmeye niyet ettiğinizde daha aracın üstüne oturmadan önce maddi ve manevi anlamda kayıplarla karşılaşmamak için bilmeniz gereken çok sayıda kavram ve bilgi bulunur. Bu kavram ve bilgilerin varlığından haberdar olmak ve bunlara ulaşmak için internetin şahsi deneyimler, yanlış bilgilerle dolu dipsiz kuyusuna düşmeyi seçmek ne yazık ki bahsettiğimiz maddi manevi kayıpları daha da körüklemektedir. İyi bir eğitim süreciyle bu kayıpları minimize etmek ve hatta hiç yaşamamak mümkündür.
Ehliyetinizi aldıktan sonra karşılaşacağınız trafik şartları yazık ki tehlikelerle dolu bir orman gibidir. Bu şartlar altında motosikletinizi sadece ‘kullanmak’ yeterli gelmeyecek ve ölüm kalım mücadelesine dönüşecektir. Motosikletimizin ‘sürücüsü’ olmak ise savunma (defansif) temelli sürüş sistemlerinin öğrenilmesi ile mümkündür. Aracın doğasını anlamak, hakimiyeti arttırmak, ilerideki süreçte sistematik, defansif ve keyifli sürüşün ön şartıdır. Keşfe Zeynep Kamacı anlatımıyla Ücretsiz Motosiklete Başlangıç Online Teorilerimizle başlamaya ne dersiniz?

5- Ben profesyonel bir sürücü olmak istemiyorum, zaten motosikletimle yavaş yavaş geziyorum. Piste çıkan biri değilim sadece yolda motosiklet sürüyorum. İleri Sürüş Eğitimine neden ihtiyaç duyayım? İleri Sürüş Eğitimi bir seçenek midir?

Bu soruya İleri Sürüş Eğitiminin ne olduğunu açıklayarak cevap verelim.

6- ‘İleri Sürüş Programı‘ nedir?

Temel Motosiklet Programında aracın doğası, hakimiyet, İleri Sürüş temelleri gibi konular işlenirken, İleri Sürüş Programlarında sürüş anında karşılaşacağınız tehlikelerle başa çıkma becerileri ve hatta bu tehlikelerle daha ilk aşamada hiç yüz yüze gelmeme teknik ve yöntemleri konu alınır. Bunun yanında paslanan beceriler, yerleşen yanlış alışkanlıklar yeniden düzeltilir.

Kaç bin km önce “Tamam bana bu kadar yeter” dedik?
“Yeni motorumu eski motorum kadar iyi tanıyor muyum” sorusunu kendimize en son ne zaman sorduk?
En son ne zaman dişlerimizi sonuna kadar sıktık?

Samimi olun. Bu cevapları sadece kendimize versek yeter.

Sürücüler, günlük kullanımında becerilerinin bir çoğunu ihtiyaç duymadığı için kullanmaz. Ne yazık ki beceriler kullanılmadıkça paslanmaya mahkumdur. Kazanılmış beceriler, periyodik egzersizler yapılıp kullanıldıkça gelişmeye ve taze kalmaya devam eder. Buna ek olarak zaman içinde farkında olmadan yerleşen yanlış alışkanlıkların belirlenip derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Bu, her gün yüz yüze kaldığımız tehlikeler karşısında hayatta kalmak ve kalmamak arasındaki ince çizgiyi çizecektir.

Zaman zaman tekrarlanan eğitimler, uzun kilometreler yapmış sürücülerin becerilerinin tekrar uyanmasını ve durdurdukları gelişim sürecinin yeniden başlamasını sağlar. Dahası eğitmen ve diğer sürücülerle önceden hiç duymadıkları konularda yeni bilgi ve tecrübeleri edinme şansı veren bir fırsattır.

Motosiklet sürmek zihinsel ve fiziksel becerilerin bir arada kullanıldığı bir eylemdir. Eğitiminde kullanılan programın kalitesi, anlaşılabilirliği ve ölçümlenmesi iki beceriyi de geliştirmedeki en önemli unsurdur. Bu da tümüyle eğitmenin donanımı ve tecrübesiyle orantılıdır.

Bunun yanı sıra sürüş becerilerimizi artırmak yanında güven hissi ile gelir. Güven içindeki birey, defansif sürüşün peşi sıra ilerleyici (progresif) bir aşamaya kavuşarak sürüşüne doyum ve keyif katmaya başlayacaktır. Hepimiz bunun için sürmüyor muyuz? 😉

Caner Atagün’ün anlatımıyla Ücretsiz Online Teori Eğitimlerimize başvurarak İleri Sürüş ile tanışmaya ne dersiniz?

Bu bağlamda İleri Sürüş bir seçenek değil, belli periyod ve şartlarda tekrarlanması elzem olan bir programdır.

Üstelik danışmanlıklarımız sonunda aldığınız sertifikalar sayesinde Motosiklet Kaskolarında indirimlere de sahip olacaksınız! Detayları için tıklayın.

7- İleri Sürüş programları hangi aralıklarla, ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Her aktif motosiklet sürücüsünün senelik olarak pratik ve teorik İleri Sürüş programlarını tekrarlamasını, motosiklet değişikliği, sürüşe uzun zaman ara vermek, sürekli aynı tip trafik şartlarında sürmek gibi durumların ardından programların tekrar edilmesini öneriyoruz.

8- İleri Sürüş programları kazaya karışma ihtimalimi yüzde yüz engeller mi?

Motosiklet kullanmak bir risktir, ancak riskin boyutunu sürücü belirler. Bu bağlamda İleri Sürüş programları riskleri sıfıra indiremez, fakat bu risklere karşı farkındalığı artırarak önlem metodlarını geliştirir ve kazaya karışma ihtimalini büyük oranda azaltır.

9- Farklı motosiklet tipleri (spor, scooter, cruiser..vb.) farklı şekilde kullanmayı ve farklı Sürüş Programları almayı gerektirir mi?

Katılınacak Sürüş Programı motor tipinden ziyade, kullanım koşulları belirler. Yol şartlarında motosiklet sürecek olan bir kullanıcının, motosiklet tipi ayırt etmeksizin, yol şartlarında kullanmak üzere bir Sürüş Programı alması gerekir. Tek aks üzerinde, iki tekerlek ve bir gidonu olan motosikletlerin tamamı bu şekildedir. Ancak farklı koşullarda kullanım için (örn. Yarış, pist, Off-road..vb) bu şartlara ve tekniklere yönelik eğitimler almak gereklidir.

 

 

Aklınızda başka sorular mı var?
Bizimle iletişime geçin. Cevap vermekten mutluluk duyarız.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

GSM No (gerekli)

Konu

İletiniz