Motosiklet yolcusu olmak…

Motosiklet yolcusu olmak…

MOTOSİKLET YOLCUSU OLMAK…

“Siz rahat olursanız yolculuğunuz da rahat geçer. Rahat olmaya ve üzerinize düşeni yapmaya başladıktan sonra motosiklet tutkunuz gerilimden çıkıp bol adrenalinli ve havadar bir bağımlılığa dönüşecektir. Buna garanti veririm…”

Bir motosikletin arkasına oturduğunuz an yolcu olursunuz işte, bunun da konusu mu olur??? Ne yapar ki yolcu, motoru süren nasıl olsa o değil, önemli mi ne yaptığı, nasıl bindiği??? Kask maks da ne ki??? Püfür püfür rüzgara saçlarını bırakıp, kafasına göre hareket edecek, elini kolunu özgürce sallayarak, keyif yapacak olan kişi değil midir yolcu??? Yolcu bu, ne yapabilir ki???

Yolcu ne mi yapar? Yolcu çok büyük bir kazaya sebep olabilir, uygun giyinmediği takdirde bu kazada bazı uzuvlarına veda edebilir, hatta hayata da… Duran motor için bile tehlike olabilir yolcu, o çok keyif alınacak yolculukları kabusa çevirebilir, bir daha hayatı boyunca motosiklet görmek istemeyebilir… Evet, bunların hepsini “alt tarafı bir motosiklet”in arkasına binecek 2. kişi bilinçsiz olduğu sürece kolaylıkla yapabilir. Bizim amacımız motosiklette ikinci kişi olarak keyif almak isteyenlere rehber olmak, motosiklete ikinci kişiyi bindirecek sürücüye bir nebze yardımcı olmak.

Hazırsanız başlıyoruz;

Her şeyden önce rahat bir seleye sahip motor tercih etmeniz gerekiyor. Sizi temin ederim, yolcuyla birlikte çıkılan yolculuklarda her iki kişinin de ruh sağlığı motorunuzun selesiyle doğru orantılı. Rahatsız bir yolcu her şeyden önce sürücüsünü rahatsız edecektir ki kendisi rahatlasın… Kaska darbe, yanlardan yumruk, bacakları sıkıştırmak en belirgin tepkilerdir. Uzun ve keyifli başlanan yolun 25. km. sinde böyle bir durumla karşılaşmayı kimse istemez herhalde. Sonra bütün yol boyunca alacağınız keyfi ve ruh halinizdeki değişimleri siz düşünün.

Jpeg

Jpeg

Rahat seleli bir motora sahip olduktan sonra her çeşit terapi yöntemini kullanarak; ki en yaygın olanları yoga, hipnoz, NLP’dir, kendinizi keyifli sürüşe hazırlıyorsunuz. Ulaşılacak mesafenin uzunluğuna göre sürücünüzü uçakla gitmeye ikna etmek de başka bir alternatiftir. Ama bu kaçışı kullanıyorsanız bilin ki, özünde ‘bir yaşam şekli’ olan motosiklet sizin için pek bir şey ifade etmiyordur.

Motosikletiniz var, selesi rahat, rotanız belli, yolculuk için ruhsal durumunuz hazır, e hadi atla arkaya olmuyor tabiî ki. Diğer önemli konu; giyim tertibatı! Motosikletlerde kıyafetlerimiz bizim kaportamız, zırhımızdır. Bu zırhı kuşanmadan yolcu bile olunamaz. Kask, mont, eldiven, pantolon ya da dizlik, ayakkabı, sırt koruma, bellik, boyun bandı sürekli kullandıklarımızdır ki hava şartlarına göre değişiklik gösterirler. Bunların her biri motosiklet kullanımı için tasarlanmış, gerekli korumalara sahip ve bir takım özel amaçlara hitap edebilen niteliktedir.

Kıyafette tamam, şimdi motora binelim. Motora biniş ve iniş basit bir detaydır ama onun da belirli kriterleri vardır. Her şeyden önce motora soldan binilip inilir. Ama binmeden önce, peg’lerin açık olduğundan emin olunmalı, sürücüden onay alınmalı, hazır olduğunda binmeli, yine hazır olduğunda inmelidir. Bunları yapmak hem zaman kazandırır hem de motorla beraber devrilmemizi önler. Sürücünüz motorun üzerindeyken binmenize onay verdiğinde motorun solundan hareketle, sürücünün omzundan sol elinizle destek alarak önce sol ayak sol peg’e konur, sonra ileri bir hareketle sağ ayak motorun sağ peg’ine konur ve tabiî ki oturulur. Binme işlemi de tamam… Siz motora oturup yola çıkış vaziyetinizi aldıktan, üzerinizdekileri ve kaskınızı tekrar kontrol ettikten sonra sürücüye hazırım işaretini vermelisiniz ki yolculuğunuz başlasın.

Motorun egzoz, zincir, tekerlek civarına ekstra dikkat gereklidir. Bu bölgeler motorun hareketli ve yüksek ısı üreten parçaları olduğu için ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Özellikle bağcıklı ayakkabılarda bağcık açıkta bırakılmamalı, her an çözülüp zincire ya da tekerleğe takılma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Motor selesinin bitiminde yolcunun tutması için dizayn edilmiş tutaçlar ve sürücünüz, sizin seyir halindeki tutunma yerlerinizdir.

“Biliyoruz ki motosiklet bir çeşit zehirlenme şeklidir. Önce kullanıcının arkasında ikinci kişi olursunuz, sonra siz de ehliyet almaya, motor kullanmaya karar verirsiniz, sonra da ehliyetli ve eğitimli 2. kişi olursunuz. Bu işler böyle!”

Giyim kuşam tamam, güvenli bir şekilde motora da oturdunuz, şimdi sıra geldi yola çıkmaya. Yolculuk sırasında sürücünüze bedensel olarak ne kadar yakın olursanız o kadar rahat ve güvenli sürüş olur. Motorun arkasında adeta bir eşya gibi dururken sürücüyle tek vücut olmak gerekir. Eşya gibi demek, motorun ve motorcunun hareketlerine uyumlu, bir o kadar da rahat ve hareketsiz olmaktır. Siz rahat olursanız yolculuğunuz da rahat geçer. Rahat olmaya ve üzerinize düşeni yapmaya başladıktan sonra motosiklet tutkunuz gerilimden çıkıp bol adrenalinli ve havadar bir bağımlılığa dönüşecektir. Buna garanti veririm.

Adrenalin deyince keskin, uzun, bitmek bilmeyen virajlar aklıma geldi. Hazır yeri gelmişken virajlarda yolcunun konumundan konuşalım. Sürücüyle bedenen tek vücut olarak sadece hafif kafa hareketleriyle yolu takip ederken bir de bakıyorsunuz ileride ucu görünmeyen bir viraj. O düşünsün ben sabit dururum demek yok işte… Sürücüyü takiben siz de hazırlanıyorsunuz bu virajlara. Eğime meydan okur gibi motorun tepesinde sabitlenmiyorsunuz bir kere. Viraj yönünde doğru başınızı ve bedeninizi sürücünüzle uyumlu olarak kaydırmak, gözlerinizle virajın çıkışına bakmak, bildiğiniz duaları etmek bilinçli yolcunun virajdaki önemli görevleridir. Bir değil, iki değil… Motosiklete bindiğiniz sürece o en fazla adrenalin salgıladığınız virajlarla sonsuz sayıda karşı karşıyasınız. E kolay değil tabi, bindiğinizde 80cm. yükseklikteki sele, keskin virajlarda 45cm.’ye kadar iniyor. Motorunuz yatıyor da yatıyor. Sadece sele değil tabi yere yakınlaşan, sizsiniz… Bu durumlarda panik yok, ani hareket yok, virajın çıkışına bakmak ve virajın keyfini çıkartmak var. O kadar!

Bir de bu işin şehir içi sıkışık trafikteki hali, dar alanları, engebeli zemini var ki en sıkıntı vereni de onlardır. Tamam, şehir içi trafiğinde arabadan daha keyiflidir yolculuğunuz, daha kısa zamanda gidebilirsiniz çünkü gideceğiniz yere… Ama öyle kolay değil bu iş. Sizi araçtan bile saymayan arabaların, trafik canavarlarının arasından çabucak geçmelisiniz ki yolunuz rahatlasın. Bunun için yolcuya çok iş düşüyor. Sabit, hareketsiz, sakin ve sessiz olmak! Bıdı bıdı konuşarak dikkat dağıtmamalısınız, elinize kolunuza sahip olmalısınız. Sürücünün zaten birçok sorumluluğu var bir de sizi düşünmesin lütfen!

Jpeg

Teknoloji çağını seviyorum! Motorda başımızı sımsıkı saran kaskların içinde bile intercom sayesinde iletişimimiz kolaylaşıyor. Bu sistem, motosikletlerde yavaş yavaş vazgeçilmez olmaya başlıyor, özellikle de uzun yollar için şart bence… Zira yol boyunca en güzel sesinizden okuduğunuz şarkılarınızı dinleyen birisi gerekiyor, dimi? Tabi henüz bu sistemin çok yaygın olmadığını hesaba katarak, iki kişi arasında kararlaştırılmış bir takım işaretlerin önemini vurgulamak isterim. Hazırım, yavaşla, duralım, acil durum, ayağa kalkıyorum, oturuyorum, sıkıldım!, inince hızlı gitmeyi gösteririm! vs. vs. Bunlar çoğalabilir, iki kişinin konuşmasına bağlıdır. Yani aranızda belirlediğiniz işaretler önemlidir…

Şöyle bir toparlayacak olursak; motosiklette ikinci kişi olmak sıradan bir eylem değildir. Belirli kuralları vardır, hatta uzman kişilerden eğitim gerektirir. Küçük ama hayati önem taşıyan detaylara kulak asmak, keyifli ve sağlıklı yolculuklar için ilk şarttır. Biliyoruz ki motosiklet bir çeşit zehirlenme şeklidir. Önce kullanıcının arkasında ikinci kişi olursunuz, sonra siz de ehliyet almaya, motor kullanmaya karar verirsiniz, sonra da ehliyetli ve eğitimli 2. kişi olursunuz. Bu işler böyle!

Korkuları, sıkıntıları, heyecanı bir yana motosiklete binmenin ciddiyetine inandığınız takdirde bu keyif başka hiçbir şeyle değiştirilemez. Tüm motosiklet tutkunlarına ve yolcularına keyifli, sağlıklı, uzun yollar diliyorum. Sürç-i lisan ettimse af ola… Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.

SEMA BALABAN
EYLÜL – 2007

 

©CAriderCoach

No Comments

Comments are closed.