Yağış mevsimine girerken…

Yağış mevsimine girerken…

Havalar yavaş yavaş değişmeye, gündüz giydiğimiz kıyafetlerimiz gece yetmemeye, hafif üşütmeye başladı. Kısa bir süre sonra yağmurlar başlayacak; ıslak kıyafetler, soğuk hava, kaygan zemin ve azalan görüş ile birleşecek.Unutmayın ki doğru seçilmiş donanım ile şartlara uygun ve bilinçli yapılan yağmur şürüşü tadından yenmez. İleride yağmurda şürüşü daha güvenli hale nasıl getiririz konuşacağız tabi ki, ama bu günler tam da donanımımızı gözden geçirip, vakit varken eksiklerimizi tamalayabileceğimiz günler.

Ortalama 37°C olan vücut ısımızdan 1°C lik bir düşüş bile hipotermi başlangıcıdır. 18°C sıcaklıkta yağmur altında yemyeşil bir parkta yürüyüş yapmak romantik, sağlıklı ve güvenlidir. Bu güzel duyguları motosiklet kullanırken yaşamak için tek ihtiyacınız işini doğru yapan donanımdır. Hipotermi başlangıcında öncelikle el ve ayaklarınız hissizleşir. Tireme başlar, algılarınız yavaşlar. Yönlendirme, gaz,fren,vitesi hissiz el ayaklarımıza teslim etmek, azalan görüş ve tutuşla birlikte bırakın keyifi bir yana hayatta kalma savaşı başlatır. Bir de buna ‘bitsin bu çile’ acelesi eklendiğinde kaza kaçınılmaz olur.

Vaktiniz varken donanımlarınız kontrol edin. Geçen sene su alan botunuz, üşüten ama idare ettiğiniz eldiven, ‘nerdeydi’ dediğiniz balaklavanız, buğu yapan çizik vizörünüz, ‘yaza ucuz olur o zaman alırım’ diye ertelediğiniz kışlık kıyafetleriniz gibi eksiklerinizi tamamlamak için az bir vaktiniz kaldı.

Kaldırın poponuzu da dolabınızı kontrol edin. Bizim bilmediğimiz ama sizin işe yarayan ekipmanlarınız var ise alttaki linkten paylaşın ki hepimize faydanız dokunsun 🙂

Yamurun kaskınıza pıtır pıtır vurduğu, toprak kokan sürüşler dilerim.

Caner Atagün

©CAriderCoach

Yorumlar

yorum