Gidon sele bağlantısı

Gidon sele bağlantısı

Pek çok sürücü ortalama motosiklet sürücülerinden çok daha yetenekli ve güvende olduğunu düşünür. Bir çoğu da buna ek olarak motosikletindeki 12 voltluk enerji sayesinde çalışan ek güvenlik donanımlarının avantajlarını hesaplar.
Eğer haklı olsalardı, trafik kazalarının %90 dan fazlası insan hataları nedeni ile gerçekleşmezdi. Park ederken hatalı bir seçim yapmadıysak, üzerinde sürücüsü yokken kendine veya başkasına zarar veren motosiklet yok gibidir.
Güvende olmak ve hızlı tepki vermek için iyi bir fiziksel kondisyonun avantaj olduğunu düşünüyorsanız, fazlası ile yanılıyorsunuz. Eğer trafiğe kapalı, sürprizlerin olmadığı, tüm dönüş ve yol şartlarının ezberinizde olduğu bir pistte motosiklet sürmüyorsanız. Güvenliğiniz, trafik ve yolda oluşabilecek durumları önceden tanımlayabilmek ve doğru tepkiyi bulabilecek zihinsel becerilerinize bağlıdır. Aşağıdaki tavsiyelerde sizin de fark edeceğiniz üzere, motosiklet üzerinde kazaya karışmamak, hatta yakınında bile olmamak için yapılması gereken ana başlıklar bulunmakta.Neredeyse tümü akıl istiyor. Zaten iyi bir sürücü olmak için ihtiyacınız olan tek fiziksel ihtiyaç sağlam ve doğru çalışan uzuvlar.

Yüksek seviyede konsantrasyon
Gözlem
Hızı ve yönü doğru ayarlayabilmek
Risklerin ve olası risklerin farkında olmak
Kendinin, motosikletinin ve yolun sınırlarını bilmek
Motosikleti üst seviyede kontrol edebilecek teknikleri beceri ile uygulayabilmek
Yol güvenliğine katkıda bulunmak

Unutmayın motosiklet kullanmak belli oran bir risk almaktır, bu riskin boyutunu sürücü belirler.
Motorunuzun, aklınız ile yarışmadığı sürüşler dilerim..

Caner Atagün

©CAriderCoach

Yorumlar

yorum

No Comments

Yorum Yaz