Öncü Kadınlar – 2

Öncü Kadınlar – 2

Theresa Wallach

1900 Yılında Londrada doğan Theresa çocukluğunu ünlü İngiliz motosiklet markaları Norton, BSA, Triumph ve AJS nin üretildiği bir fabrikanın yakınında geçirdiğinden fabrikada çalışan teknisyenler ve mühendislerle iletişim içindeymiş. Henüz genç bir kadınken arkadaşlarının yardımıyla motora binmeye başlamış.

Gün gelmiş çatmış, Theresa yerel bir motosiklet klubüne üye olmak istemiş ve üzerine basıla basıla ‘kadın’ olduğu için red edilmiş. Bu reddedilişin motivasyonu ile Theresa pek çok yerel yarış ve organizasyona katılarak ödüllerle geri dönmüş.

İkinci Dünya savaşı süresince teknik servis hizmeti amaçlı tamamladığı Amerika ve Afrika turlarının ardından 1952 yılında Şikagoya yerleşmiş ve burada özellikle İngiliz motosikletlerinin tamiratına yönelik servisini işletmeye başlamış.

Kadınların erkeklerle eşit şartlara sahip olmadığı o yıllarda (uyarlayıcı notu:bizim açımızdan hala pek bir gelişme yok) bu kadınlar toplumun ayrımcı eğilimlerine cesaretle karşı koymuş ve değiştirmiş. Müteşekkiriz ki, günümüz kadın sürücüleri her gün aynı duvarları yıkıp, klişe va kalıplara karşı çıkmaya devam ediyor. Alışılagelmiş kadın-motosiklet banalliğine son verip varlıklarıyla motosiklet endüstrisinin ve ürünlerinin de gelişmesine katkı sağlıyor…

Uyarlayıcı notu:

Bu vesileyle tüm motosiklet sever ve kullanıcısı olan hemcinslerimi selamlıyorum. Cesaretiniz ve kararlılığınızla insanlığa ders vermeye devam edin lütfen.

Zeynep Kamacı

©CAriderCoach

Kaynak

Yorumlar

yorum

No Comments

Yorum Yaz