Motorumuzun Amortisör Ayarlarını Yapmak

Motorumuzun Amortisör Ayarlarını Yapmak

Sıfır veya ikinci el motosiklet aldığımızda, genellikle kilomuza ve oturuş pozisyonumuza göre yükleme çökme (pre-load) ayarlarını kontrol etmiyor ve ya ettirmiyoruz. Elbette motosiklet için amortisor ayarları oldukça geniş bir konu. Kullanış şeklimiz, yol zemini (cadde ,off road, pist vb.), motosikletimizin ayar imkanları gibi spesifik konulardan bahsetmeyeceğiz. Anlatmak istediğimiz daha genel, her motosiklet için geçerli ve çok önemli olan çökme ayarını normal bir yol kullanıcısı için uygun bir aralığa getirmek.
Örnek, 70 kiloluk, arka çanta vb. kullanmayan bir sürücüden motosiklet satın aldınız. Siz 100 kg ağırlığındasınız ve üç çanta bağlayıp veya genellikle yolcuyla kullanacaksınız (tam tersi de olabilir). Bu değişiklik motosikletinizin çökme ayarlarını kontrol etmek ya da ettirmek için önemli bir sebep. Aynı şey sıfır motosiklet aldığınızda da geçerlidir. Fabrika çıkışı ayarları standart kiloda, aksesuarsız kullanıma göredir.
YAPMANIZ GEREKENLER:
1. Yukarıdaki grafikteki sırayla motorumuzu sehpaya alarak,Ö1 ve A1 değerlerini ölçmek,2. Motoru ayaktan indirip, başka biri motorumuzu tutarkenÖ2 ve A2 değerlerini ölçmek3. Motorumuzun üzerine kıyafetleriniz ile birlikte ve her zaman oturduğumuz pozisyonda oturarak. Burada iki yardımcıya ihtiyacınız var, biri sizi tutarken, diğerinin Ö3 ve A3 değerlerini ölçmesi gerekiyor.FORMÜL:

Ön tekerlek  Ö1- [ ( Ö2 + Ö3 ) / 2 ] = ?

Sonucun 40 – 55 mm arasında bir değer olması yeterlidir. (Yol kullanımı için)

Arka tekerlek   A1- [ ( A2 + A3 ) / 2 ] = ?

Sonucun 30 – 45 mm arasında bir değer olması yeterlidir. (Yol kullanımı için)

Farklı sonuçlar alıyorsanız,  elinizden geliyor ise kendiniz, gelmiyorsa motorunuzdan anlayan bir ustaya gerekli ayarları yaptırmanız gerekecektir. Unutmayın eğer değişiklik yaptırırsanız, far ayarlalarınızı da gözden geçirtmenizde fayda var.

Caner Atagün

©CAriderCoach

Yorumlar

yorum

No Comments

Yorum Yaz